Daire Kiralarken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir

Daire Kiralarken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir

Kiralık Daire Nasıl Bulunur

Konut ihtiyacı insanların temel ihtiyaçları arasında bulunup artan nüfus aynı zamanda ülkemizde ki konut taleplerinin de her geçen gün artmasına neden olmaktadır. Daire satın almak isteyen ancak bunun için aylık gelir durumları müsait olmayan kişiler için ise en uygun çözüm daire kiralamaktır. Konya kiralık daire taleplerinin en yoğun olduğu illerimizde yer alırken bunda kalabalık nüfusunun yanı sıra öğrenim için şehire gelen öğrencilerin de sayılarının etkisi büyüktür. Kiralık daire bulmak için verilen daire ilanlarını internet sitelerinden araştırabileceğiniz gibi konyaemlakbul.com sitesi gibi aynı zamanda kendi kiralık daire arama ilanı verebileceğiniz siteleri de kullanma imkanınız bulunmaktadır. Bu sayede tamamen kendi kriterlerinize uyan bir kiralık daire sahibinin sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda internetten kiralık daire aramak size zamandan tasarruf etme imkanı da sağlayacaktır.

Daire Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir

Kiralık daire ararken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de dairenin lokasyonudur. İçi çok geniş ve lüks malzemeler kullanılarak dizayn edilen bir dairenin örneğin işinize çok uzak olması ev ne kadar güzel olsa da bir süre sonra ulaşımda yaşadığınız sıkıntılar nedeni ile daireyi sizin için yaşanılmaz kılacaktır. Ayrıca yine özellikle de deprem bölgesinde bulunan şehirlerde oturan kişilerin konutların deprem yönetmeliklerine uygun olarak inşaa edilip edilmediğini de mutlaka araştırmalı ve buna göre karar vermelidir.

Aradığınız tüm kriterlere uyan ve kira bedeli bütçenize uygun olan daireyi bulduğunuz anda kiralama işlemi için ev sahibi ile anlaşma aşamasına geçmeniz gerekir. Bu anlaşmada dikkat edilmesi gereken konu mutlaka anlaşmanın yazılı olarak beyan edilmesi ve iki tarafında imzalarınının bu beyan üzerinde yer almasıdır. Kira sözleşmesi adı verilen bu yazılı belge de kiralama şartlarının yanı sıra aynı zamanda kira süresinin başlangıç ve bitiş tarihleri, aylık kira bedeli tutarı, bu tutarın ödenmesi gereken zaman aralığı, kiralanan dairenin özellikleri gibi pek çok detaylı bilgi yer almakta olup noter onaylı düzenlenmediği takdirde şahitler tarafından da imzalanmasında fayda vardır.

www.konyaemlakbul.com