Kuru Eller İçin Ne Yapılmalı ve Öneriler

Kuru Eller İçin Ne Yapılmalı ve Öneriler

Nasıl ki kuru olan ciltler düzenli nemlendirilmediğinde ciltte kırışmalar daha hızlı meydana geliyorsa eller de aynı şekilde düzenli bakımlar yapılmazsa kırışıklıklar daha hızlı oluşur. Hatta ciltte en önce eller kırışmaya başlar.

Kuru Eller İçin Ne Yapmalı ?

Kuru elleri tedavi etmek için el yıkama sabununuzu doğal sabun olarak tercih edin ve mümkün olduğunca ellerinizi çok sık yıkamamaya çalışın. Bulaşık yıkıyorsanız ellerinizin kurumaması ve cilt sağlığınız için eldiven kullanmalısınız. Kuru ellerin en etkili tedavisi nemlendirici krem kullanımıdır. Eller için doğru olan nemlendiriciler tercih edilmelidir, doğruluk derken eller için cilt yapısına uygun ciltte alerji oluşturmayacak nemlendirici kremler tercih edilmelidir. Eller için birçok nemlendirici maskeler de bulunmaktadır, eğer çok sık el kuruluğu yaşıyorsanız ellerinize düzenli maskeler uygulayabilirsiniz. Bu maskeleri evde kendiniz doğal yollarla hazırlayabilirsiniz.


El kuruluğunu önlemek için ellerinizi yıkarken soğuk ve sıcak su kullanmamaya özen göstermelisiniz. Eller hep ılık su ile yıkanmalıdır çünkü sıcak su eldeki yağı emer ve kurumaya yol açar. Eller her yıkamadan sonra nemlendirici krem ile nemlendirilmelidir. Cilt kuruluğu için bol su tüketilmelidir, hem sağlık için hem de vücut bakımı için su büyük önem taşır. Günde en az 8 bardak su mutlaka tüketilmelidir. Su tüketerek hem sağlığınızı koruyacaksınız hem de cilt kuruluğunu önleyerek cildin daha geç kırışmasını sağlayacaksınız. Yaşlanma daha geç gerçekleşecektir. Soğuk havalarda el kuruması daha sık yaşanır, bunun için dışarı çıkıldığında ellere eldiven takılmalıdır. Biraz da el bakım maskelerinden bahsedelim mi?

Kuru Ellere Bakım Maskesi Malzemeleri:

  • Yarım çay bardağı taze sıkılmış limon suyu
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı: İlk önce malzemelerin hepsini bir kase içerisine koyarak güzelce karıştırın. Bu maske kuru olan elleri nem sağlayarak ellerin yumuşamasını sağlayacaktır. Eller için gerekli olan nem cilde depolanacaktır. Hazırlanan maskeyi ellerinize 2 dakika boyunca masaj yaparak sürün ve maskeyi ellerinizde 15 - 20 dakika kadar bekletip ılık su ile yıkayabilirsiniz. Maskeyi haftada 1 defa uygulayarak ellerinizdeki kurumaları azaltabilirsiniz.