İnox Malzeme Özellikleri

İnox Malzeme Özellikleri

İnox gerçek paslanmaz çeliklere verilen genel bir isimdir. Bu ürünlerde aşınma, paslanma ya da yıpranma gibi durumlar görülmez. Bu özelliklerin tamamı paslanmaz çeliklerin pürüzsüz yapıları nedeniyle görülen özelliklerdir. İnox malzemelerin yüzeyleri pürüzsüz olduğu için temizlenmesi de son derece kolaydır. Bu sayede havada asılı kalan mikropların bu yüzeylere tutunarak üremesi mümkün olmaz. İnox bir yüzeye ya da kaplamaya verilen bir isim değildir. İnox paslanmaz çeliğin kendisine verilen isimdir. Gerçek inoxlarda aşınma, parmak izi ya da paslanma gibi durumların meydana gelmesi halinde bu tabakalar şeffaf bir tabaka ile yenilenecektir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


İnox Malzeme Nitelikleri Nelerdir?

İnox malzemelerin farklı özellikler kazanması adına başka elementler ile birleştirilmesi mümkündür. Nikel elementi eklenmesi ile 18-8 paslanmaz çeliği elde edilebilir. Bu paslanmaz çelik içerisinde %10 krom ve %8 oranında nikel bulunur. Paslanmaz çeliklere eklenebilen diğer elementler ise fosfor, manganez, niyobyum, molibden, zirkon, selenyum, titan, silisyum, kükürt şeklindedir. Paslanmaz çelik üretiminde oldukça yüksek sıcaklıklara çıkmak gerekir. Bunun yanında kimyasal denetimin de doğru bir şekilde yapılması son derece önemlidir. Bu nedenle alaşımlar yüksek sıcaklıklara çıkabilen elektrik fırınlarda üretilir.

İnox Sınıflandırılması Nasıldır?


Paslanmaz çelikler ısıl işlemlere verdikleri tepkiler ve kimyasal yapılarına göre sınıflandırılabilir. %15 ile %30 arasında krom ve %0.2’den az karbon içeren ferritli çelikler sertleştirilemezler. %10 ile %18 krom ve farklı oranlarda karbon içeren martensitli çelikler su verme ile sertleştirilebilir. %16 ile %26 krom içeren ve %0.25’ten az karbon içeren ostenitli çelikler ve su vermeden sertleştirilebilen ostenitli çelikler bulunur. Su vermeden sertleştirilebilen ostenitli çeliklerin dayanımları çok yüksektir.