Okullarda En Sık Görülen Disiplin Sorunları

Okullarda En Sık Görülen Disiplin Sorunları

Bu yazımda sizlere bir eğitimci olarak okullarda en sık görülen disiplinsiz davranışları ve bu davranışların altında yatan nedenlerden bahsedeceğim. Okullar çocuğa güzel davranışlar kazandırmak için kurulmuş resmi kurumlardır. Bu zorlu süreçte öğrencinin okula gelmeden diğer sosyal çevrelerinden elde ettikleri istenmeyen davranışları okulda da sergilemek isteyebilirler. Bu durumda okulda istenmeyen disiplin sorunları çıkmaktadır. Okullarda ortaya çıkan disiplin sorunlarını şu başlıklarda inceleyebiliriz.

LAKAP TAKMA

Okullarda görülen en fazla sorun çıkaran disiplinsiz davranış lakap takmadır. Lakap takmada amaç şudur. Karşısındaki kişiye lakap takarak onun kişiliğini alta çekip kendi kişiliğini üste çekmektir. Öğrenci lakap taktığı zaman çevresindeki insanlar gülüyorsa lakap takma davranışı pekişir. Çünkü öğrenci yaptığının güzel bir şey olduğunu düşünür. Çevrenin gülüyor olması bu davranışın doğru olduğunu ve çevreninde buna onay verdiğini gösterir.

HIRSIZLIK

Öğrenci sahip olmadığı bir şeyi arkadaşında gördüğü zaman ona karşı içinde kıskançlık besleyebilir. Kıskandığı her neyse ona sahip olmak için elinden geleni yapar. En kolay elde etme yolu hırsızlıktır. Öğrencinin bu davranışı düzeltilmezse ileride hırsızlık daha da büyük boyutlara ulaşacaktır. Öğrenci bir dersten sıkılıyorsa o dersi kaynatmak isteyebilir. Eğer bir öğrenci derste çok konuşuyorsa bu öğrencinin bu dersten sıkıldığını gösterir. Bu durumda öğretmenin öğretim yöntem ve tekniklerini değiştirmesi gerekir. Öğrencinin derse katılımının sağlanması gerekir.