Borsada Yapılan Hatalar Nelerdir?

Borsada Yapılan Hatalar Nelerdir?

Borsada yatırım yapmak kimi zamanlar hepimizin ağzını sulandıran ve büyük kazançlara gebe olabilen bir eylem. Ancak herkesin kazanma beklentisi gerçek olsaydı hepimiz çoktan zengin olmuştuk ve yatırımdan bahsetmemize de gerek yoktu. Pekâlâ, zengin olmadığımıza göre borsada kazanmak için hayal kurmaya ve plan yapmaya devam edeceğiz demektir. Evet, hayal kurmak ve bunun için azim göstermek borsada kazanmak için gerekli yeteneklerden bir tanesi, ancak tek yeterli olan şey değil. Borsada kazanmak için doğru anda doğru şeyleri yapmanın yanında pek çok kişinin tuzak olarak nitelendireceği yemlerden de kaçınmak gerekiyor. Peki, bu yemler nedir? Borsada yapılan hatalar nelerdir?

Balonlar

Her dönem belli bir sektöre yönelik büyük bir talep patlaması olur. Bu talepten dolayı da o sektöre ait bir ya da bir kaç şirketin hisseleri normal düzeninin dışına çıkarak çok fazla yükselir ve gitgide ün kazanmaya başlar. Bütün bu artış gitgide kendisini daha da popüler hale getirir ve kocaman bir fiyat balonu oluşmasına sebep olur. Ancak bu yüksek artış genellikle medyada yer bulduğunda kar etmek için satışlar da başlar ve hisseler en son alanların ya ellerinde kalır ya da büyük zararlarla elden çıkarılmak zorunda kalınır.

Medya Deliliği


Medyada yer alan ve hangi hisselere yatırım yapacağınızı tavsiye eden “uzman”ların dediklerine çok da fazla kulak asmayın. Yapılan araştırmalar bu tip medya uzmanlarına bakarak yatırım yapan pek çok kişinin ilk 6 ay içinde yatırımlarından zararla çıktıklarını ortaya koyuyor.

En Büyük En Bilinen Şirket Hisselerini Almak

Çok büyük ve bilinen şirketlerin hisselerine bağımlı olmak sizi her zaman maddi açıdan garantiye almaz. Büyük yapıdaki şirketler ekonomik ortam değişikliklerinde büyüklükten dolayı hantallaşır ve rüzgarı yeniden yakalamakta zorlanabilirler. Bu nedenle her zaman en büyük şirkete değil düzenli ve istikrarlı bir grafik çizen daha küçük işletmelere yapılacak hisse yatırımları daha karlı olabilmektedir.