Bebekler Neden Uyuyamaz

Bebekler Neden Uyuyamaz

Bebekler uyuyamayıp huzursuz oldukları zaman genelde ilk akla gelen sebep olarak aç olmaları gelir. Fakat her zaman tek sebebi bu olmayabilir. Bebeklerin uyuyamamasının birçok nedeni vardır. Bebeklerde uykuya dalma güçlüğü farklı aylarda aslında farklı sebeplerle ortaya çıkar. Her bebeğin ihtiyacı bu aşamada farklılık gösterir. Örneğin bir yeni doğan için tek başına uykuya dalmak neredeyse imkansızdır. Böyle bir bebeğin dışarıdan yardıma ihtiyacı vardır. Annenin uykuya dalma problemi yaşayan bebeğe yardım etmesi gerekir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Bebeğin Uyuyabilmesi İçin Sağlanması Gereken Temel Koşullar

-Bebeğin düz bir zeminde yatırılması.

-Yan ve sırt üstü yatırılması.

-Gazının iyice çıkartılmış olması.

-Uyku tulumuyla yatırılması.

-Bebeğin aç olmaması.

-Bebeğin üzerine örtülen örtü veya battaniyenin omuz hizasında tutulması ve yatağın kenarlarına iyice sıkıştırılarak mümkün olduğunca bebeğin boynuna dolanmasının engellenmesi gerekir. Bebekler, gece gündüz ayrımında zorlanabilirler bu da uyku düzenlerinde etkili bir sebep olarak karşımıza çıkar. Bebeğin gündüz ve geceyi hissedebilecek şekilde yatırılması gerekir. Gündüz ise gün ışığını alabilecek şekilde, gece ise çok parlak ışıklardan uzak, sessiz ve loş bir ortamda uyutulmalıdır. Bebek büyüyüp geliştikçe ona uyku konusunda fırsat verilmelidir. Anne, uzun zaman aynı yardım ve destekle bebeği uyutup bebeğin uyku konusunda gelişim göstermesine fırsat vermedikçe durum zorluğunu koruyarak devam edecektir. Bebeğe ihtiyacı kadar yardım edilmelidir. Bu anne çocuk iletişimi konusunda önemlidir. Bebeğin ihtiyacının azalmasına rağmen aynı şiddetle devam edilmemesi gerekir. Bu şekilde uykuya dalma güçlüğü devam edecektir.

Gece Uyanan Bebeğin Tekrar Uykuya Dalamaması


Her zaman uykuya dalma konusunda çok fazla yardım alan bebekler gece uyandıkları zaman aynı yardımı almak için ağlayarak annelerini uyandırmaya çalışırlar. Bebeğe kendi kendine uykuya dalmasını zamanla öğretmek gerekir. Bu konuda devreye uyku eğitimi girmektedir. Örneğin her zaman sallayarak uyutulan bebeği zamanla sallamayı azaltarak uyutmak, emmeden uyumayan bebeğin her zaman emmesini sağlamamak ve çoğu zaman ninniyle uyuyan bebeğe her zaman ninni söylememek gerekir. Bu konuda çaba gösterilmesine rağmen problem devam ediyor ise uzmanlardan yardım alınmalıdır.