Penetrasyon ve Penetrasyon Testi Nedir?

Penetrasyon ve Penetrasyon Testi Nedir?

Penetrasyon kelimesi sızma, girme gibi anlamları bulunan bir kelimedir, penetrasyon testi ise siber suçluların düzenlediği saldırı ve sızmaların önüne geçebilmek için düzenlenen testtir. Bu test sayesinde kurum veyahut kuruluşların ağları ve sunucularını denetlemek için gerçekleştirilen olası saldırıların taklidi türünde bir saldırı düzenlenmesidir. Düzenlenen bu sahte saldırı sayesinde olası bir siber suçlunun gerçekleştireceği saldırıda sistemdeki açıklıklar ve eksiklikler tespit edilip herhangi bir zarara uğramadan gerekli önlemlerin alınmasını sağlamaktadır. Uygulanan bu test sayesinde güçlendirilmesi gereken güvenlik duvarları ve erişilmesinin önüne geçilmek isteyen bilgi belge ve sistemleri daha zor ulaşılabilir ve hatta ulaşılamaz hale getirmektir.

Neden Penetrasyon Testi Yaptırılmalıdır?

Uygulanan bu test sayesinde ilerde yaşanılabilecek herhangi bir siber saldırıda herhangi bir zarar görmeden saldırıyı atlatabilirsiniz. Kurumunuza ait özel bilgiler, arşiv dosyaları ve belgeler bu test sayesinde daha güvenli hale gelecektir. Yapılan penterasyon testi sayesinde ortaya çıkan güvenlik açıklarının yanı sıra bu açıklıkları analiz etme avantajı da beraberinde gelmektedir. Uygulanan testin amaçları içerisinde güvenlik maliyetlerini düşürmekten güvenlik kapasitesi konusunda kapsamlı bir analiz sağlamaya kadar pek çok farklı avantaj yer almaktadır. Penterasyon testinin birden çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olur isek;

Penetrasyon Testi Çeşitleri

  • Mobil sızma testi,
  • Web uygulama sızma testi,
  • Wireless sızma testi,
  • DOS/DDoS sızma testi,
  • Sosyal mühendislik sızma testi,
  • Network sızma testi olarak sıralayabiliriz.

Kurumunuzun güvenliği için yaptıracağınız farklı türdeki pentarasyon testleri için internet sayfaları üzerindeki ilgili web sitelerini ziyaret ederek buradaki hizmetler bölümünü inceleyebilir sizlere ve kurumunuza en çok yarar sağlayacak testi seçerek onlarla iletişime geçebilirsiniz. Bilgi ve belgelerinizin gizliliği kurumunuzun devamı ve sürdürülebilirliği açısından oldukça önemlidir. Kurumun gizlilik politikası en önemli yapı taşıdır ve yüksek güvenlikle korunmalıdır.