Düzenli Diyet Nasıl Yapılır?

Düzenli Diyet Nasıl Yapılır?

Diyet yaparken bunu düzgün ve kararlı bir şekilde devam ettirmenin çoğu insan için zor olduğunu ve henüz bu yolu yarılamadan vazgeçildiğini birçoğunuz fark etmiştir. Aslında diyet programlarını uygularken birçok insan yanlış yollar izliyor ve bu durumu zor hale getirmekten başka hiçbir şey yapmıyorlar. Bilinçsizlik ile yapılan diyetler sonucunda sonradan alınan fazla kilolar, sağlık sorunları ve benzer olumsuz durumlar motivasyon kaybına sebep olduğu için çoğu diyet programı başlamadan bitiyor ve insanlar hedefine ulaşmakta güçlük çekiyorlar. Diyet programını doğru uygulamanın olumlu ve tatmin edici sonuçları olduğu gibi yanlış izlenilen bir program sonucunda karşılaşılan olumsuz sonuçlarda bir hayli fazladır. Bunun önüne geçmek için doğru kaynakları kullanmalı ve en sağlıklı sonuçlar için adımlar atılmalıdır. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Yanlış Diyetin Sonuçları Nelerdir?

Zayıflamak isterken kilo almak, yanlış yollar izleyip ödeme maruz kalmak, deride sarkmalar meydana gelmesi, aç kalarak sağlıksız bir duruma girmek, kas kaybetmek, kabızlık, tansiyon gibi birçok olumsuz ve sağlıksız sonuç meydana gelmektedir. Düzenli bir diyet yapmanın en temel taşı sabırlı olmaktan geçer. Sabırlı ve kararlı bir şekilde uygulanan programlar ile doğru teknikler ve hareketler desteklendiğinde istediğimiz olumlu ve güzel sonuca ulaşmak ve hedefi yerine getirmek zor değildir. Bunun için birkaç temel unsur vardır. Her insan kendi yaşam biçimine göre doğru bir program arayışına girer ve dengeli bir kalori hesabı yaptıktan sonra, bazal metabolizma hızı (BMH) hesaplanır. Bazal metabolizma hızı, vücudun dinlenme halinde harcadığı ve tükettiği enerjiyi, kaloriyi bizlere vermektedir. Bu hesabı yaptıktan sonra sağlıklı besinler üzerine düzgün bir araştırma yapılarak aç kalmadan ve diyet programı boyunca zorlanmadan, almamız gereken kalori miktarının 500-800 kalori altında alarak sağlıklı bir şekilde düzenli bir diyet programı oluşturabilir ve kalıcı olarak zayıflama gerçekleştirilebilir.

Diyette Yapılan Hatalar Nelerdir?


  • Düzensiz beslenmek.
  • Fazla kalori almak.
  • Eksik kalori almak.
  • Programsız ilerlemek.
  • Besin tüketmeyerek durumu zorlaştırmak.
  • Su ve yeşillik tüketimini sınırlamak.
  • Alınan kaloriyi sağlıksız besinler ile almak.

Düzenli bir diyet hiçbir besin tüketmemek ve tamamen aç kalmak üstüne kurulu bir yol izlemek değildir. Bu durum kesinlikle yanlıştır ve istenilen sonucu vermeyecektir. Doğru bir diyet vücuda gerekli enerjiyi sağlayarak zaman içinde yavaş yavaş kilo vermeyi hedefleyen ve kalıcı olması istenilen bir zayıflama programı olmalıdır.