Neden Araba Vergileri Yüksek?

Neden Araba Vergileri Yüksek?

Türk insanının bilhassa Türk erkeğinin an hassas olduğu konuların başında araba konusu gelmektedir. Bilhassa Türk erkeği için araba çok önemli bir yer işgal etmektedir. Bunun en güzel örneğinin araba fuarlarına olan ülkemiz genelindeki olan ilgidir. Bu fuarlara her kesimden her yaş gurubundan insan ilgi ile takip etmektedir. Burada ekonomik durumun bir önemi bulunmamaktadır. Fuarlara ekonomik durumu araba almaya elverişli olmayan bir çok insan bu konudaki ilgi ve alakası dolayısı ile katılmaktadır.

Otomobil İle İlgili Bilgi Düzeyi

Ülkemiz insanı araç ile ilgili konularda dünyada belki de sayılı ülkeler arasında yer alabilmektedir. Bu konu ile ilgili fuarlara katılım raporları doğrultusunda edinilen bilgi bilhassa İstanbul halkının araç fuarlarına katılım oranının birçok dünya ülkesini geride bıraktığını göstermektedir. Bu konu ile ilgili ilgimizi gösteren bir başka kanıt ise yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşlardır. Ülkemize tatile gelecek vatandaşlarımız en son model araçlar ile gelmeye özen göstermektedirler. Bu konu ile ilgili hassasiyetlerini bu şekilde göstermektedirler. Ülkemizde araç fiyatları diğer ülkelere nazaran oldukça pahalı olduğu bilinmektedir. Bunun tekel sebebi araçlara uygulanan devlet vergileridir. Bu anlamda ülkemizde araç fiyatları başka ülkelerdeki araç fiyatlarına oranla oldukça yüksektir.50 bin TL fiyatı olan bir araca uygulanan ÖTV vergisi yaklaşık 45 bit TL olarak uygulanmaktadır. Araç fiyatı bu vergi ile birlikte 95 bit TL olmaktadır. Diğer vergilerin ve işlemlerin yapılması ile birlikte araç fiyatı 115 bin TL olarak satışa sunulmaktadır. Bu örnekten de görüleceği gibi 45 bin TL girişi olan arasın üzerine yaklaşık 70 bin TL vergi yükü yüklenmektedir.

Neden Bazı Ülkelerde Vergi Bu Kadar Yüksek Alınmaktadır?

Bu uygulama bizim ülkemiz ile birlikte bazı ülkelerde daha bu şekilde uygulanmaktadır. Bunun temel sebebi bazı ülkelerin üretim toplumu olmayışı ve her hangi bir zenginliğinin olmayışıdır. Bizim ülkemizde üretim çok az tüketim ciddi derecede fazladır Devlet ülkenin kaynaklarını her hangi bir yer altı kaynağından veya üretiminden sağlayamadığı için vergilere yüklenmek gerekliliği duyar. Üretim hızının artması ile bu fiyatlar düşer. Ülkemiz bil hassa araba yapımı konusunda dünyada çok geride kalmıştır. Bu da araç fiyatlarında yükselmeye sebep olmaktadır. Ülkemizin diğer ülke araçları ile rekabete giremeyecek durumda olması nedeni ile bu konuda aktif olamamaktadır. Ülkemizin şu sıralar bir araç yapacağı çalışmaları gündemdeki yerini korumaktadır.