Boşanma Davaları Nasıl Gerçekleşir?

Boşanma Davaları Nasıl Gerçekleşir?

Boşanma davası, çiftlerinin evliliklerini bitirmek için mahkemeye başvurmalarıdır. Bu davalar için alanında uzman avukatlarla çalışmak son derece önemlidir. Çünkü bu süreç son derece yıpratıcıdır. Doğru avukatlar ile çalışılmaması geri dönülmez sonuçların meydana gelmesine neden olabilir. Boşanma davası ayrılmayı düşünen çiftlerin mahkemeye başvurması ve tüm konular ile karar verilmesi aşamalarını içerir. Velayet, nafaka, manevi tazminat, maddi tazminat, kişisel eşyalar, ziynet eşyaları ile ilgili karar verilmesi gerekir. Eşlerin resmi bir şekilde boşanabilmeleri için bu kararlarını mahkemelere taşımaları ile boşanma süreci başlar. Boşanma davaları, boşanmak isteyen eşlerin açtığı davalardır. Bazen de kişilerin yasal temsilcileri boşanma davası açabilir. Boşanma sebepleri özel ya da genel sebepler olabilir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Çeşitli sebeplerden ötürü boşanma davası açılabilir. Evlilik birliğinde sarsılma, zina durumları, eşlerden birinin evi terk etmesi, eşlerden birinin diğerinin hayatına kastetmesi, onur kırıcı davranışlarda bulunması, eşlerden birinin küçük düşürücü bir suç işlemesi, eşlerden birinin akıl hastalığının olması gibi durumlar boşanma sebeplerini oluşturur. Kanunda anlaşmalı boşanma başlığı açık bir şekilde yoktur. Ancak anlaşmalı boşanmalar da evlilik birliğinin sarsılması şeklinde değerlendirilir. Anlaşmalı boşanmalarda süreçler çok daha kısa sürer. Anlaşmalı boşanmalar ile çiftler tek celsede boşanabilir. Boşanma davaları için yetkili mahkemeler taraflardan birinin yerleşim yerinde bulunan mahkeme olabilir. Bunun yanında dava aşamasından önce çiftlerin bir arada yaşadıkları yerde yer alan mahkeme de olabilir.

Boşanma Avukatı ve Danışmanlık


Aile hukuku çok geniş kapsamlıdır. Nafaka, evlat edinme, velayet, babalık davası gibi konular aile hukuku içindedir. Boşanma davaları, boşanma davalarının takip süreçleri de aile hukuku içerisinde yer alır. Bu süreçte profesyonel avukatlar ile çalışmak son derece önemlidir.