Marka Tescili Neden Önemlidir?

Marka Tescili Neden Önemlidir?

Marka Tescil Başvuru Süreci


İş modeli ya da ürünün geliştirilmesi amacı ile marka tescil yapılmaktadır. Marka sınai bir haktır ve bu sebeple korunması amacı ile tescilinin yapılması gerekmektedir. Marka ihlali olması durumunda hak beyan edilebilmesi, tazminat talepleri, tecavüzün durdurulması, önlenmesi ve marka tecavüzü yapan kişilerin cezalandırılması amacı ile tecil konusu önem arz etmektedir.Markaların tescil edilmesi noktasında detaylı bilgiyi internet sayfalarındaki ilgili firmalar üzerinden alabilirsiniz. Taklit ürünlere karşı üreticiler ve fikir sahipleri de bu anlamda emeklerini korumuş olacaktır.

Marka Tescili Hakkında İp Uçları


Evraklar ya da internet üzerinden marka tescil başvuruları yapılabilmektedir. Tescil için ise aşağıdaki süreç işlemektedir;

  • Tescil başvurusunun yapılması
  • Başvurunun sınıflandırılması ve incelenmesi
  • Başvurunun yayınlanması
  • Başvuruya karşı varsa itirazların yapılması ve itirazların ilgili merci tarafından incelenmesi
  • Tescil belgesinin verilmesi ya da şartların uygun olmadığı durumda marka başvurularının reddedilmesi şeklinde bir süreç olmaktadır ve bu süreç 7 ay ila 9 ay arasında sürmektedir.

Başvuruda bulunmak için markanın kullanılıyor olması zorunlu değildir. Ayrıca marka tescil başvurusu için başvuran kişinin tacir olması ya da işletmesinin olması da gerekmiyor. Ancak markanın tescil edilmesinden sonra şayet 5 yıllık dönemde kullanılmazsa bu durumda ilgili merci tarafından markanın iptal edilmesine karar verilmektedir. Markanın korunması ise 10 yıl süre ile yapılmaktadır.